İş güvenliği ekipmanları

Yüksek Riskli İşlerde Güvenlik Ekipmanlarının Önemi

Yüksek Riskli İşlerde Güvenlik Ekipmanlarının Önemi

İş kazalarını beklenmedik bir olay; çalışanda fiziksel bir hasara, işletmede üretim kayıpları yanında teçhizat-araç hasarına yol açan olay olarak tanımlayabiliriz. Çalışma ortamında gerekli güvenlik önlemlerinin alınmaması, hatalı davranışlar, teknik arızalar gibi sebeplerle meydana gelen iş kazaları, iş görmezlik, yaralanma ya da ölümle sonuçlanabildiği gibi, üretim sürecini de engellemektedir

İş sağlığı ve güvenliği hafife alınmaması gereken bir konudur. Bazı meslek grupları ve iş kolları oldukça yüksek risk barındırır. Bu meslek gruplarına dahil olan insanların, çalışırken ilk önce can güvenliklerini gözetmeleri beklenir. Aksi halde, istenmeyen sonuçlar doğabilir.

İş hayatında can ve iş güvenliğini sağlamak, işverenin ve bunun için görevlendirilmiş uzmanların sorumluluğundadır. Çalışılan alanların ve çalışanların güvenliğini sağlamak için; titizlikle çalışılmalı, hiçbir risk unsuru gözden kaçırılmamalı, sağlam ve kaliteli iş güvenliği ekipmanları tercih edilmelidir. Baret, eldiven, tulum, gözlük ve emniyet kemeri gibi iş güvenliğini sağlayan ekipmanların kalitesi ve kullanışlı olması iş akışı açısından da oldukça önemlidir.

İş güvenliği ekipmanları, iş kazalarının üzücü sonuçlarını önlemekte oldukça etkilidir. Fakat kullanılan iş güvenliği ekipmanlarının kalite standartlarına uygunluğu, fonksiyonel ve ergonomik olması hayati önem taşır. İş verenlerin, maliyetten kaçınmak için tercih ettiği, kalitesiz iş güvenliği ekipmanları, bir iş kazası durumunda personelin güvenliğini sağlama konusunda yetersiz kalacaktır. Bu nedenle, kalitesini ve uzmanlığını kanıtlamış marka ve firmalar tercih edilmelidir.

E-BÜLTENYeniliklerden haberdar olmak için kayıt olun

© 2017 Starline Safety, Tüm Hakları Saklıdır.

Gift Dijital
---- ----